بررسی سیستم پایش پیوسته قند خون Eversence

سیستم پایش پیوسته قند خون Eversense  با نسخه ی پزشک باید تهیه شود که امکان نظارت بر گلوکز را در فواصل پنج دقیقه ای به مدت ۹۰ روز برای مبتلایان به دیابت فراهم می کند. این سیستم از یک سنسور مبتنی بر فلورسانس قابل کاشت، یک فرستنده هوشمند و یک برنامه موبایل برای نمایش مقادیر گلوکز، روند و هشدارها بر روی دستگاه تلفن همراه سازگار با بیمار (تلفن هوشمند، تبلت و غیره) تشکیل شده است.

این مکمل علائم مربوط به سیستم Eversense  را گسترش می دهد تا امکان جایگزینی آزمایش قند خون را برای تصمیم گیری در مورد بیماری دیابت جایگزین کند.

سیستم پایش پیوسته Eversence چگونه کار می کند؟

پزشک یک سنسور را درست زیر پوست بیمار قرار می دهد. یک پوشش شیمیایی فلورسنت در قسمت خارجی سنسور در پاسخ به مقدار قند موجود در مایعات زیر پوست (گلوکز بینابینی) مقدار کمی نور ایجاد می کند. این سیگنال نوری به خوانش گلوکز تبدیل شده و هر پنج دقیقه به صورت بی سیم به یک دستگاه تلفن همراه (تلفن هوشمند، تبلت و …) برای نمایش به کاربر منتقل می شود. اپلیکیشن Eversense می تواند بر اساس تنظیمات هشدار برنامه ریزی شده توسط کاربر، مقادیر افزایش و کاهش گلوکز را به کاربر هشدار دهد. کاربر همچنین می تواند با استفاده از برنامه، رویدادهایی مانند اندازه گیری قند خون، وعده های غذایی، ورزش یا دوز انسولین را وارد کند. برای عملکرد صحیح سیستم Eversense، دستگاه تلفن همراه باید با فعال کردن بلوتوث و اعلان ها برای اپلیکیشن Eversense  روشن و کاملاً عملی باشد. سیستم باید حداقل دو بار در روز با آزمایش یک نمونه خون انگشت با اندازه گیری گلوکز خون، کالیبره شود.

موارد کاربرد سیستم Evercence

سیستم Eversense  برای اندازه گیری مداوم سطح گلوکز در بزرگسالان در سنین ۱۸ سال و بالاتر با دیابت تا ۹۰ روز تایید شده است. این برنامه به منظور جایگزینی آزمایش قند خون  با انگشت برای تصمیم گیری در مورد بیماری دیابت طراحی شده است. این سیستم برای ارائه قرائت گلوکز، ارائه اطلاعات مربوط به روند گلوکز و هشدار برای تشخیص و پیش بینی زمان های کاهش گلوکز خون (هایپوگلیسمی) و افزایش قند خون (هایپرگلیسمی) در نظر گرفته شده است. از داده های سیستم می توان برای تسهیل تنظیمات درمانی فوری و طولانی مدت استفاده کرد. سیستم پایش قند خون  Eversense برای استفاده یک بیمار در نظر گرفته شده است و نیاز به نسخه دارد.

مزایای کاربرد سیستم Evercence

افراد مبتلا به دیابت می توانند از اطلاعات این دستگاه برای تصمیم گیری در مورد کنترل دیابت (به عنوان مثال، تجویز انسولین یا کربوهیدرات ها) استفاده کنند. مبتلایان به دیابت می توانند از اطلاعات گلوکز موجود در این دستگاه برای تعیین الگوهای موجود در سطح گلوکز خود استفاده کنند و تنظیم های طولانی مدت را در برنامه های درمانی دیابت انجام دهند تا سطح قند خون در حد ایمن باشد. سیستم Eversense CGM می تواند هنگامی که مقادیر گلوکز به سطح بسیار خطرناک بالا (هایپرگلیسمی) و / یا سطح خطرناک کم (هایپوگلیسمی) نزدیک می شود، به کاربران هشدار دهد.

 

موارد منع مصرف سیستم Evercence

در موارد زیر نباید از سنسور Eversense CGM System  استفاده کرد:

  • MRI: فرستنده هوشمند با روش های تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) ناسازگار است. فرستنده هوشمند MR ناامن است و قبل از انجام یک روش MRI (تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی) باید برداشته شود.
  • Lithotripsy: استفاده از لیتوتریپسی (درمانی که به طور معمول از امواج شوک سونوگرافی برای شکستن توده هایی مانند سنگ کلیه یا سنگ کیسه صفرا استفاده می کند) در افراد دارای سنسور  Eversence  توصیه نمی شود زیرا اثرات آن ناشناخته است.
  • Diathermy: دیاترمی (تولید گرما با استفاده از پالس های الکتریکی) نباید روی افراد دارای سنسور Eversence استفاده شود، زیرا انرژی حاصل از دیاترمی می تواند از طریق سنسور منتقل شده و باعث آسیب بافتی در ناحیه قرارگیری سنسور شود.
  • الکتروکوتری: استفاده از الکتروکوتری (الکترود گرم شده بر روی بافت زنده برای متوقف کردن جریان خون یا از بین بردن بافت) در نزدیکی سنسور مطرح شده ممکن است به دستگاه آسیب برساند.

تداخلات دارویی با سیستم Eversense CGM 

  • این سیستم در افراد منع شده از دگزامتازون یا دگزامتازون استات منع مصرف دارد.
  • مانیتول یا سوربیتول: در صورت تزریق داخل وریدی یا به عنوان مؤلفه ای از محلول آبیاری یا محلول دیالیز صفاقی، ممکن است غلظت مانیتول خون یا سوربیتول خون را افزایش داده و باعث قرائت کاذب افزایش سطح گلوکز  توسط سنسور شما شود. سوربیتول در برخی از شیرین کننده های مصنوعی استفاده می شود، و میزان غلظت سوربیتول دریافتی از رژیم غذایی معمولی بر نتایج گلوکز سنسور تأثیر نمی گذارد.
  • آنتی بیوتیک های رده تتراسایکلین ممکن است به میزان کاذب خوانش قند سنسور را کاهش دهد. بیماران هنگام مصرف تتراسایکلین نباید به خوانش گلوکز سنسور اعتماد کنند.

منبع: US. Food & Drug Administration