ارتباط بین BMI و خطر دیابت

تحقیقات جدیدی در مورد ارتباط بین دیابت و شاخص توده بدنی (BMI) منتشر شده است با این امید که به کشورها در توسعه برنامه های غربالگری فردی و کارآمدتر دیابت کمک کند.

مطالعه تیمی از بیمارستان عمومی ماساچوست نشان داد که ارتباط بین BMI و خطر دیابت در کشورهای کم درآمد و متوسط ​​(LMIC) متفاوت است. یافته های آن ها می تواند به کشورها در تنظیم دستورالعمل ها با توجه به آستانه خطر BMI جمعیت آن ها کمک کند.

میزان دیابت در LMIC ها به دلیل افزایش میزان چاقی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است، به طوری که ۷۹ درصد از ۴۶۳ میلیون نفر مبتلا به دیابت در سراسر جهان در این کشورها زندگی می کنند.

متخصصان مراقبت های بهداشتی در سراسر جهان به داده های بیش تری برای ارائه ی دستورالعمل هایی در مورد افرادی نیاز دارند که هنگام استفاده از BMI به عنوان یک عامل خطر برای دیابت غربالگری می کنند .

دکتر جنیفر مان-گوئلر، از مرکز ارزیابی عملکرد پزشکی در بیمارستان عمومی ماساچوست، می گوید: “دستورالعمل هایی از سازمان بهداشت جهانی وجود دارد که توصیه می کند افراد ۴۰ ساله و بالاتر با BMI 25 و بالاتر برای دیابت غربالگری شوند.

“اما مدت هاست که این شبهه وجود دارد که این BMI و آستانه سن ممکن است برای غربالگری دیابت در همه مناطق جهان مطلوب نباشد. هدف ما برآورد رابطه بین BMI و خطر ابتلا به دیابت در بسیاری از کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​بود تا به سیستم های بهداشتی دارای منابع محدود کمک کنیم تا موثرترین برنامه های غربالگری را برای جمعیت خود طراحی کنند. ”

در این مطالعه پنج ساله، تیمی از محققان از ۵۷ کشور شرکت کردند که داده های بیش از ۶۸۰،۰۰۰ نفر را در LMIC جمع آوری و بررسی کردند. این شامل وزن، قد و نشانگر زیستی دیابت است.

این گروه دریافتند افرادی که BMI آن ها ۲۳ کیلوگرم در متر مربع یا بیشتر است، بیش تر در معرض ابتلا به دیابت هستند. با این حال، BMI مطلوب برای غربالگری دیابت در جنس ها و مناطق مختلف متفاوت است. بین ۲۳٫۸ کیلوگرم بر متر مربع در مردان در شرق/جنوب شرقی آسیا، تا ۲۸٫۳ کیلوگرم در متر مربع در زنان در آمریکای لاتین، کارائیب، خاورمیانه و شمال آفریقا متغیر بود. این یافته ها همچنین تفاوت هایی در خطر ابتلا به دیابت در گروه های BMI در تعدادی از مناطق نشان داد.

دکتر Manne-Goehler گفت: “اگرچه داده ها قابل تجویز نیستند، اما امیدواریم سیاستگذاران LMIC این شواهد را مفید بدانند زیرا سعی می کنند تصمیم بگیرند که چگونه منابع محدودی را برای بهینه سازی غربالگری دیابت برای جمعیت های خاص خود هزینه خواهند کرد.”

منبع: The Global Diabetes Community