اختلال در درمان زخم دیابت : گاهی فرایند فیزیولوژیک التیام زخم و گذر از توالی فازها و مراحل التیام زخم و بهبود، با شکست مواجه میشود و منجر به مزم نشدن زخم میشود و فرایند بهبودی با شکست مواجه می گردد در این مقاله به مطالعه علل و عواملی که منجر به عدم التیام زخم منجر میگردد، می پردازیم. عوامل خطر قابل تعدیل شامل سیگار کشیدن، مصرف الکل، سوء تغذیه، چاقی ،دیابت، کمبود برخی ویتامین ها مثل ویتامین سی ، ویتامین های گروه ب بخصوص تیامین، ویتامین آ و دی، کمبود اکسید فولیک و کمبود برخی ریز مغذی ها نظیر روی، اهن و … بارداری، بیماری های قلبی و نارسایی عروقی (شریانی مثل گرفتگی عروق ناشی از آترواسکلروز و نارسایی وریدی )، نارسایی کلیه بخصوص در افرادی که دیالیز میشوند و عوامل غیر قابل تعدیل مثل پیری و بیماری های ژنتیکی می باشد.زخم مزمن به زخمی گفته میشه که بیشتر از دو هفته از التیام گذشته باشه و هنوز بهبود پیدا نکرده و در واقع التیام زخم روند بهبود طبیعی را دنبال نکرده و در مراحل اول (التهابی) متوقف شده است.

ویژگی های مشخص شده برای زخم های مزمن عبارتند از:
•طولانی شدن مرحله التیام
•عفونت زخم
•ایجاد بافت غیر معمول در زخم

اختلال در درمان زخم دیابت

تعداد زیادی از بیماریهای ژنتیکی و اختلالات کروموزومی میتوانند منجر به تاخیر التیام شوند که بصورت تیتر وار عبارتند از کم خونی ناشی از تالاسمی،کم خونی داسی شکل، سندرم داون ،اتاکسی تلانژکتازی،لیپودیستروفی پروجروید، سندرم کلاین فلتر و برخی بیماریهای روماتولوژیکی نظیر آرتریت روماتویید،لوپوس اریتماتوس، سندرم آنتی فسفولیپید.

برخی سرطان ها هم نظیر لوسمی و لنفوم ها می توانند در ترمیم زخم اختلال ایجاد کنند.

امروزه زخم پای دیابتی از بیماریهای شایع در افراد دیابتی است که هزینه زیادی برای درمان بر دوش دولتها و نهادهای بیمه گر ایجاد میکند و گرفتاری و رنج زیادی را برای بیماران به همراه دارد.

مرکز تخصصی درمان زخم ارمغان با بهره گیری از پزشکان و پرستاران با تجربه و دوره دیده در این زمینه فعالیت میکند. مرکز درمان زخم ارمغان در نظر دارد تا با اجرای اقدامات درمانی کارآمد و موثر توسط درمانگران مجرب،یاری رسان بیماران در راستای درمان و تسریع بهبود زخم و پیشگیری از عواقب و پیامدهای زخم پای دیابتی و سایر انواع زخم من جمله استومی ها، زخم بستر و … تا رسیدن به اهداف درمانی باشد.

کاربران گرامی لطفا جهت دریافت وقت ویزیت و یا مشاوره با پزشکان مجرب کلینیک درمانی دیابت ارمغان به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید.