دیابت نوع ۱ در کودکان

دیابت نوع ۱ در کودکان وضعیتی است که در آن بدن کودک شما دیگر هورمون  انسولین  را تولید نمی کند. کودک شما برای زنده ماندن به انسولین نیاز دارد ، بنابراین انسولین از دست رفته باید به طریقی جایگزین شود. دیابت نوع ۱ در کودکان پیش از این به عنوان دیابت خردسال یا دیابت وابسته به انسولین شناخته می شد.

تشخیص دیابت نوع ۱ در کودکان ، به ویژه در ابتدای کاربرای خانواده  و بخصوص والدین بسیار سخت  و طاقت فرسا است. ناگهان شما و فرزندتان – بسته به سن او – باید آمپول انسوین  بزنید ، کربوهیدرات ها را بشمارید و قند خون را کنترل کنید.

هیچ درمانی برای دیابت نوع ۱ در کودکان وجود ندارد ، اما می توان آن را کنترل کرد. پیشرفت در کنترل قند خون و تزریق انسولین باعث بهبود سطوح قند خون و کیفیت زندگی در کودکان دیابتی نوع ۱ شده است که به ان مدیریت دیابت گفته میشود.

علائم

علائم و نشانه های دیابت نوع ۱ در کودکان معمولاً به سرعت ایجاد می شود و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. تشنگی بیشتر از معمول
 2. تکرر ادرار و گاهی در خردسالان، شب ادراری
 3. گرسنگی شدید
 4. لاغری ناخواسته
 5. خستگی
 6. تحریک پذیری یا تغییر رفتار،افسردگی و بیقراری و عصبانیت
 7. بوی تنفس (کتون) مثل روزه دارها

علل:

علت دقیق دیابت نوع ۱ ناشناخته است. اما در بیشتر افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ ، سیستم ایمنی بدن – که به طور معمول با باکتری ها و ویروس های مضر مبارزه می کند – به اشتباه سلول های تولید کننده انسولین در لوزالمعده را از بین می برد. به نظر می رسد ژنتیک و عوامل محیطی در این فرایند نقش دارند.

هنگامی که سلول های جزایرلانگرهانس پانکراس از بین می روند ،  لوزالمعده کودک دیگر انسولین تولید نمی کند یا  انسولین کمی تولید میکند. وظیفه اساسی انسولین انتقال قند (گلوکز) از جریان خون به سلولهای بدن است. قند با هضم غذا  در سیستم گوارشی وارد جریان خون می شود.

ولی بدون انسولین کافی ، قند درخون کودک تجمع پیدا میکند  و باعث بالارفتن قند خون میشود و در صورت عدم درمان صحیح می تواند باعث عوارض بسیار خطرناکی در کوتاه مدت و بلند مدت  برای کودک

شود.

عوامل خطر

عوامل خطر دیابت نوع ۱ در کودکان عبارتند از:

 1. سابقه خانوادگی. هرکسی والدین یا خواهر و برادر مبتلا به دیابت نوع ۱ داشته باشد ، خطر ابتلا به این بیماری کمی افزایش می یابد.
 2. ژنتیک. برخی از ژن ها افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۱ را نشان می دهند.
 3. نژاد. دیابت نوع ۱ در میان کودکان سفیدپوست از نژاد غیراسپانیایی تبار بیشتر از کودکان دیگر نژادها است.
 4. ویروس ها. قرار گرفتن در معرض ویروس های مختلف باعث تخریب خود ایمنی سلول های جزایر می شود

عوارض

دیابت نوع ۱ می تواند اندام های اصلی بدن شما را تحت تأثیر قرار دهد. در اکثر مواقع ثابت نگه داشتن سطح قند خون می تواند به طور چشمگیری خطر بسیاری از عوارض را کاهش دهد.

عوارض دیابت نوع ۱  می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. بیماری قلب و عروق خونی. دیابت خطر ابتلا به بیماری هایی مانند تنگی عروق خونی ، فشار خون بالا ، بیماری قلبی و سکته در سنین بالاتر را افزایش دهد.
 2. آسیب عصبی یا نوروپاتی . قند خون بالا می تواند به دیواره رگهای خونی ریز( میکرو وسکولار) که باعث تغذیه اعصاب دست وپا  می شوند ، آسیب برساند. این می تواند باعث سوزن سوزن شدن ، بی حسی ، سوزش یا درد بخصوص درپاها شود. آسیب عصبی معمولاً به تدریج و در مدت زمان طولانی اتفاق می افتد.
 3. آسیب کلیه (نفروپاتی). دیابت می تواند به گلومرولهای کلیوی (عروق خونی بسیار ریز که مواد زائد خون را فیلتر می کنند ) آسیب برساند.
 4. آسیب چشم: دیابت می تواند به عروق خونی شبکیه آسیب برساند ، که ممکن است منجر به مشکلات بینایی شود.
 5. پوکی استخوان. دیابت ممکن است منجر به تراکم مواد معدنی استخوان کمتر از حد نرمال شود و خطر پوکی استخوان در کودک را افزایش دهد.

پیشگیری از دیابت نوع یک:

در حال حاضر هیچ راه شناخته شده ای برای جلوگیری از دیابت نوع ۱ وجود ندارد ، اما محققان در حال کار بر روی این موضوع هستند:

 1. جلوگیری از دیابت نوع ۱ در افرادی که ریسک بالایی از بیماری دارند . اخیراً دانشمندان روی داروهایی تحقیق میکنند که ممکن است روند پیشرفت بیماری را کند کند.
 2. جلوگیری از تخریب بیشتر سلولهای جزایر لانگرهانس پانکراس در افرادی که به تازگی دیابت آن ها تشخیص داده شده است.

پزشکان می توانند آنتی بادی های مرتبط با دیابت نوع ۱ را در کودکانی که خطر بالایی از این اختلال دارند ، تشخیص دهند. این آنتی بادی ها می توانند ماه ها یا حتی سال ها قبل از ظهور اولین علائم دیابت نوع ۱ شناسایی شوند ، اما در حال حاضر هیچ راه شناخته شده ای برای کاهش یا جلوگیری از بیماری در هنگام یافتن آنتی بادی ها وجود ندارد. همچنین مهم است که بدانید همه افراد مبتلا به این آنتی بادی ها به دیابت نوع ۱ مبتلا نمی شوند ولی در کسانی که این انتی بادیها ظاهر میشود احتمال بیشتری وجود دارد که مبتلا به دیابت نوع یک  شوند .

در حالی که نمی توانید برای جلوگیری از دیابت نوع ۱ کاری انجام دهید ، اما می توانید با جلوگیری از عوارض آن به کودک کمک کنید:

 1. کمک به کودک تا حد ممکن برای کنترل خوب قند خون
 2. آموزش اهمیت رژیم غذایی سالم و شرکت در فعالیتهای بدنی منظم به کودک
 3. برنامه ریزی ویزیت های منظم با پزشک دیابت کودک و معاینه سالانه چشم بعد از پنج سال از تشخیص اولیه دیابت یا از  ۱۰ سالگی کودک
 4. کنترل وضعیت کلیه ها سالی یک بار