وکیوم تراپی یا فشار منفی به همراه پانسمان های نوین زخم، روشی موثر برای درمان زخم بوده که در آن به طور متناوب یا پیوسته، فشار منفی بر زخم اعمال می شود و سبب تسریع درمان انواع زخم می شود.

وکیوم تراپی زخم برای بسته شدن زخم های باز به کمک خلاء ( VAC )، مورد استفاده قرار می گیرد و به یک روش درمانی مشهور و موثر برای درمان بسیاری از زخم های مزمن و حاد تبدیل شده است.

وکیوم تراپی زخم

بهترین فشار منفی برای درمان زخم، حدود ۱۲۵ mm Hg ( میلی متر جیوه ) است با استفاده از یک چرخه فشار متناوب به مدت ۵ دقیقه و سپس ۲ دقیقه مکش.

مطالعات حیوانی این تکنیک نشان داده است که:

علاوه بر این وکیوم تراپی متناوب، ساختار سلول در بستر زخم را تغییر می دهد و موجب ایجاد سیلی از سیگنال های داخل سلولی می شود که می تواند میزان تقسیم سلولی و تشکیل بافت گرانوله را افزایش دهد.

در حال حاضر چندین نوع دستگاه وکیوم تراپی برای درمان زخم به روش فشار منفی به همراه انواع مختلفی پانسمان وجود دارد که برای درمان زخم های خاص طراحی شده است.

مدل اول که دستگاه وکیوم است و به برق متصل می شود مخصوص بیمارانی است که دارای تحرک محدود هستند و دچار زخم شدید شده اند. نوع دوم دستگاه وکیوم سیار بوده که سبک وزن و با باتری کار می کند، این مدل از دستگاه، دارای حجم مخزن کوچک تر است و مناسب بیماران اورژانسی بوده و برای بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، استفاده می شود. این دستگاه مناسب زخم های کوچک تر که میزان اگزودای کم تری دارند، است. روش وکیوم تراپی زخم توسط متخصص زخم انتخاب می شود، که می تواند در دو نوع مداوم و متناوب با درجات مختلفی از فشار منفی، باشد.

پانسمان زخم فشار منفی باید هر ۴۸ ساعت یکبار تعویض شود. در صورت وجود عفونت هر ۲۴ ساعت، تعویض انجام می شود. اگر زخم چرکی نشود ممکن است نیاز شما به پانسمان زخم، طولانی مدت نباشد. بسته به نوع زخم ممکن است درمان زخم به روش فشار منفی، برای ۲ تا ۶ هفته مورد نیاز باشد.

در وکیوم تراپی زخم به ندرت ممکن است عوارضی برای بیمار پیش بیاید. اما اگر چه این روش درمانی توسط افراد غیر حرفه ای انجام شود ممکن است این روش درمانی شامل عوارض زیر باشد:

زمانی که بیمار موارد زیر را در حین درمان تجربه کند، ممکن است درمانگر، درمان فشار منفی را متوقف کند:

هزینه درمان وکیوم تراپی بستگی به

  1. شدت زخم
  2. نوع زخم
  3. تعداد جلسات درمانی دارد که توسط متخصص زخم کلینیک ما تعیین خواهد شد.

جهت اطلاع دقیق از هزینه ها و مشاوره رایگان با کلینیک دیابت ارمغان تماس بگیرید.

bg-border

درباره مرکز دیابت ارمغان

هدف از تاسیس این مرکز آموزش پیشگیری و کنترل دیابت، درمان همه جانبه بیماران دیابت و … می باشد. در راستای نیل به این اهداف رویکرد این مرکز بکارگیری راهکارهای علمی و قابل اجرا، بر اساس اخرین مطالعات و دستاوردهای علمی ایران و جهان در بیماران دیابتی، خانواده ی آنان و افراد مستعد ابتلا به این بیماری می باشد.

تمامی حقوق برای مرکز درمان دیابت ارمغان محفوظ است. © 1396

طراحی و پشتیبانی نوین راهکار تات